Punkty witalne kończyn

Punkty witalne kończyn

Kończyny górne i dolne (Bal Gwa Dari) są narządami ruchu wrażliwymi na ból w przypadku uderzenia, zwłaszcza wymierzonego w okolice łokcia, nadgarstka, stawu kolanowego lub skokowego.
Znajdują się też na ich powierzchni punkty bolesne na ucisk palcami. Najdostępniejszymi z nich na kończynie górnej są punkty położone na nadgarstku, na dłoni pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, na ramieniu pomiędzy bicebsem a tricepsem oraz tuż pod tricepsem, na 1/3 długości ramienia z boku. Na kończynie dolnej punktem wrażliwym na ucisk jest ścięgno Achillesa.
Nieujęte w wyrazie Kupso są palce dłoni, niezwykle łatwe do wyłamania ze stawów, bolesnej techniki obrony częstej w Hosinsul (samoobronie).

Punkty witalne kończyny górnej:

Uraz kończyny górnej powstający w wyniku uderzenia skierowanego w punkt:
1 – Palkup Gwanjol: boczną powierzchnię stawu łokciowego,
2 – Umji Goo: wierzch dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym,
3 – Sonmok Gwanjol: staw nadgarstka,
4 – Maekbak Sanmok Dongmaek: wewnętrzna powierzchnia nadgarstka,
5 – Dung Sonmok: wierzch przegubu między zakończeniem promieniowej i łokciowej,
spowodować może utratę przytomności oraz utratę władzy w kończynie górnej i panowania nad ruchami w wyniku szoku nerwów i arterii splotu ramiennego.

Punkty witalne kończyny dolnej

Atak skierowany w który kolwiek z punków witalnych kończyny dolnej powoduje z reguły utratę pionowej pozycji ciała (pochylenie tułowia połączone z przysiadem lub upadek). Przy uderzeniach lżejszych, uderzenie takie powoduje odruchowe odciążenie urażonej nogi.
Uraz kończyny dolnej spowodowany uderzeniem skierowanym w punkt:
1 – Murup Gwanjol: staw kolanowy
2 – Ogum: dół podkolanowy
3 – Anjok Hobok Dari: wewnętrzna powierzchnia uda, punkt położony na 2/3 długości uda, w przybliżeniu o szerokości dłoni nad boczną powierzchnią kolana,
powoduje ostry ból i niewykluczoną utratę przytomności w wyniku szoku naczyń krwionośnych i nerwów przebiegających w tym rejonie.
Atak na tylną powierzchnię kolana powoduje z reguły natychmiastowy upadek.

Atak skierowany na przednią powierzchnię kolana może łatwo spowodować uszkodzenie lub w przypadku zadziałania od wewnętrznej strony stawu kolanowego, zwichnięcie rzepki kolanowej i uszkodzenie leżącej pod nią kaletki mazionowej lub wiązadeł krzyżowych kolana.
Złamanie rzepki kopnięciem skierowanym do jej powierzchni powoduje silny, zwalający z nóg ból, całkowicie, uniemożliwiający ruch w stawie kolanowym oraz niemal natychmiastowy silny obrzęk.
Atak skierowany w boczną powierzchnię kolana spowodować może kłujący, obezwładniający ból w kolanie, niemożność wyprostowania kolana i uszkodzenie łąkotek oraz wiązadeł pobocznych kolana. Podatniejsza na uszkodzenia trwałe jest wewnętrzna powierzchnia kolana.

Atak, zwykle nożny, skierowany w wewnętrzną powierzchnię uda bywa niezwykle skuteczny w sytuacjach samoobrony. Dostatecznie silny uraz mięśni uda powoduje niemożność ustania na urażonej kończynie. Dotyczy to również powierzchni zewnętrznej uda.
Uraz spowodowany uderzeniem w punkt:
4. kość piszczelowa w połowie wysokości goleni  powoduje ostry ból w wyniku szoku nerwu strzałkowego wspólnego i tętnicy piszczelowej przedniej oraz zablokowanie ruchów stopy.
Uraz spowodowany uderzeniem w punkt:
5. ścięgno Achillesa, zakończenie mięśnia brzuchatego
powoduje ostry ból w łydce, dolnej części brzucha i miednicy oraz czasową utratę w władzy
w kończynie.

Punkty witalne stopy

Uraz spowodowany uderzeniem w punkty:

6. kostki boczne i przyśrodkowe
7. grzbiet stopy, nieco na zewnątrz od środkowej linii biegnącej między ścięgnami palców dużego i drugiego stopy powoduje utratę władzy w kończynie oraz ostry ból wskutek szoku nerwów stopy, tętnicy piszczelowej i nerwu strzałkowego głębokiego.

Uraz od uderzenia lub gwałtownego nadepnięcia na grzbiet stopy, zwłaszcza stopą obutą, jest bardzo bolesny z uwagi na wysokie unerwienie tej okolicy o dużej ilości ścięgien, naczyń krwionośnych i nerwów znajdujących się na kostnym podłożu płytko pod skórą. Spowodowane w ten sposób obrażenia stopy mogą spowodować uszkodzenia naczyń, ścięgien oraz okostnej i pozostawić przewlekłe bóle jej grzbietu.

Nieujęte w wykazie punktów wrażliwych są palce stopy, bolesne w przypadku silnego miażdżenia nadepnięciem, mogącym przy użyciu dużej siły spowodować uszkodzenie stawów palców stopy lub ich złamanie. Grzbiet stopy i jej palce atakowane są najczęściej w obronie przed różnego rodzaju obchwytami tułowia przez napastnika.

Na kończynach górnych znajdują się też punkty bolesne na ucisk palcami. Najdostępniejszymi z nich na kończynie górnej są punkty położone na nadgarstku, na dłoni pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, na ramieniu pomiędzy bicepsem a tricepsem oraz tuż pod tricepsem, na 1/3 długości ramienia z boku. Na kończynie dolnej punktem wrażliwym na ucisk jest ścięgno Achillesa.
Nieujęte w wykazie punktów witalnych są palce dłoni, niezwykle łatwe do wyłamania ze stawów.