Uderzenie jedną ręką z gwałtownym cofnięciem ręki drugiej wywołuje podobny efekt do wyżej opisanego podnosząc siłę uderzenia.
2. Koncentracja (Jip Joong)
Koncentracja w teorii siły odnosi się do kilku elementów:
- skupienie całej siły ciosu lub bloku na jak najmniejszej powierzchni;
- zaangażowanie w wykonanie ruchu tylko właściwych grup mięśniowych;
- koncentracja ciosu na wrażliwej części ciała przeciwnika tzw. punkcie witalnym;
- użycia odpowiedniej powierzchni uderzającej w zależności od zastosowanej techniki i jej celu;
- skupienie umysłu przed oraz w czasie wykonywania techniki.
3. Równowaga (Kyun Hyung)
Zachowanie równowagi jest niezbędnym warunkiem wykonania jakiejkolwiek techniki w Taekwon-do. Równowaga może być dynamiczna (podczas przemieszczeń, zwrotów, uników i wyskoków) oraz statyczna (w czasie przyjęcia pozycji). Zasadniczym warunkiem utrzymania równowagi jest zachowanie pionowego rzutu środka ciężkości ciała w obrębie obszaru podporu.
4. Kontrola oddechu (Ho Hup)
Każdą technikę w Taekwon-do wykonuje się z głośnym wydechem. Właściwe oddychanie jest warunkiem nieodzownym przy opanowywaniu techniki jak i w całym treningu. Zwrócenie uwagi na oddychanie oraz kontrolowanie tego procesu powoduje wzrost siły i wytrzymałości mięsni oddechowych, lepszą wentylację płuc a przy tym wzrost odporności na zmęczenie. Dowiedziono, że ta sama technika Taekwon-do wykonywana z wydechem jest silniejsza od wykonanej podczas wdechu. Także w przypadku otrzymania uderzenia, wydech przy jednoczesnym napięciu mięśni brzucha może zapobiec utracie przytomności czy wewnętrznym urazom.
5. Szybkość
Szybkość jest zdolnością do wykonywania ruchów w jak najmniejszych dla danych warunków odcinkach czasu. Na szybkość ruchów składają się: czas reakcji, czas pojedynczego ruchu oraz częstotliwość ruchów.
6. Masa
Druga zasada dynamiki Newtona mówi, że siła jest iloczynem masy i przyspieszenia. Siła wykonywanych technik zależy od umiejętności wykorzystania zarówno sił aktywnych (działania mięśni) jak i pasywnych (siły ciężkości, bezwładności i reakcji podłoża).