Głowa (mori) jest częścią ciała o szczególnym zagęszczeniu punktów witalnych. Z tego względu, w Taekwon-do zasadniczo nie jest ona celem zadawania uderzeń. Większość punktów witalnych, położonych na głowie, zalicza się do punktów witalnych podstawowych, ze względu na bezpośrednią bliskość mózgu oraz jej wyjątkowo bogate unerwienie i unaczyniowienie.
Podstawowe punkty witalne głowy to:
1- Dae Sin Moon: ciemię, łącze kości czaszki czołowo-zewnętrznej,
2 – Gwanja Nori: skroń,
3 – Hoodoo: potylica, tylna część czaszki,
4 – Migan: punkt położony między brwiami, szew czołowo-nosowy kości czaszki,
5 – Angoo: gałka oczna,
6 – Hoo-I-Boo: wklęsłość za uszami, okolica miedzy wyrostkiem sutkowatym a skrajem dolnej szczęki, punkt wrażliwy na stosowany w samoobronie ucisk palcami.
Uderzenia w te punkty mogą spowodować wstrząs nerwowy, zaburzenia zdolności widzenia, natychmiastową utratę przytomności, szok mózgu, nerwów czaszkowych i niekiedy kręgosłupa, szok układu krążenia w postaci zaburzeń ciśnienia tętniczego i pracy serca, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, zawroty głowy i nudności. W cięższych przypadkach uderzenia w wymienione punkty witalne mogą spowodować śmierć w różnym odstępie czasu od momentu urazu.
Drugorzędne punkty witalne głowy to:
1 – Kot Dung: kość nosowa,
2 – Injung: szew międzyszczękowy, nasada górnych zębów na przedłużeniu przegrody nosowej,
3 – Ipsul: wargi,
4 – Mit Tok: podbródek,
5 – Tok Gwanjol: staw skroniowo-żuchwowy,
6 – Wit Tok: kat żuchwowy,
7 – Yop Tok: podstawa żuchwy.
Uderzenia w te punkty mogą spowodować utratę przytomności, zaburzenia zmysłu równowagi (Injung, Mit Tok, Yop Tok, Wit Tok), zwichnięcie lub złamanie przegrody nosowej (Kot Dung). Nos tworzą stosunkowo nieodporne na uraz chrząstki i kości, łatwo ulegające przemieszczeniu, powodując intensywny ból, obfity krwotok błony śluzowej nosa i silne łzawienie, ograniczajace zdolność widzenia.
Łacznie na głowie znajduje sie 13 punktów witalnych: 6 podstawowych i 7 drugorzędnych.
Punkty witalne szyi:
W obrebie szyi (Mok) znajdują się tak istotne życiowo narządy, jak tchawica, krtań i kręgosłup oraz wielkie zagęszczenie tętnic i żył.
Uderzenia kierowane w podstawowe punkty witalne przedniej powierzchni szyi:
1 – Gyol Hoo: jabłko Adama,
2 – Soom Tong: punkt położony pomiędzy krtanią a nasadą mostka nad zbiegiem obojczyków.
Uderzenia w te miejsca mogą spowodować częściowe lub całkowite zablokowanie oddechu i utratę przytomności. W przypadkach skrajnych, mogą spowodować śmierć w wyniku szoku, zmiażdżenia chrząstek lub obrzęku błon śluzowych krtani i tchawicy oraz krwotoku wewnętrznego.
3 – Punkt witalny bocznej powierzchni szyi to Mok Dongmaek (połowa długości mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego). Nawet stosunkowo niezbyt mocny cios w ten punkt może spowodować utratę przytomności i oddechu.
4 – Punkt witalny tylnej powierzchni szyi to Wit Mok (punkt połozony między 3 i 4 kręgiem szyjnym). Uderzeni w ten punkt moze spowodować utratę przytomności wskutek ciężkiego szoku mózgu, nerwów czaszkowych oraz uszkodzenie kręgów kręgosłupa szyjnego i jego rdzenia, powodując śmierć lub paraliż kończyn.